Historie hotelu

hotelLázeňský objekt „Augustiniánský dům“ byl postaven v letech 1902 – 1904, podle upraveného projektu od architekta Vladimíra Fischera pro augustiniánský klášter sv. Tomáše. Písmena použitá v současném logu hotelu mají symboliku právě podle patrona sv. Tomáše, jež držel ochrannou ruku nad augustiniánským řádem. Kombinace novorenesančního stylu a novogotického stylu tvoří architekturu překrásné budovy, tyčící se na pozemku zvaném „Mališčena“, vybudována především jako rekreační dům pro členy řádu augustiniánů.

Architekt při stavbě vycházel stejně jako D. S. Jurkovič u staveb v blízkém okolí z vlivu anglického venkova s výrazným akcentem na lomený kámen.

Průčelí domu zdobí vyobrazení sv. Augustina v biskupském rouchu s andělem a hošíkem, držícím v ruce lasturu. Motiv je vzat ze známé legendy ze života sv. Augustina, který přemýšlel o tajemství Nejsvětější Trojice a byl poučen od hocha, přelévajícího vodu z moře do důlku, že spíše se dá moře přelít do důlku, než by mohl někdo pochopit tajemství Nejsvětější Trojice.

Augustiniánský dům byl reprezentačním lázeňským domem, v němž bydlívali též jako lázeňští hosté umělci, literáti, operní pěvci, zahraniční hosté, církevní hodnostáři a význačné osobnosti veřejného života. Zřejmě nejslavnějším z nich byl hudební skladatel Leoš Janáček, který zde byl ubytován více než 13krát. Za zdmi Augustiniánského domu vznikala Janáčkova nejznámější díla Glagolská mše a Liška Bystrouška (1922).

Současná podoba hotelu prošla složitou rekonstrukcí, která byla dovršena v roce 2010, kdy byl hotel slavnostně otevřen dne 19. března. Budova je historickou památkou, tedy veškeré opravy probíhaly za souladu památkářů. Budova je spojením historické části, kde se z mnoha dochovaných původních prvků může zařadit schodiště či ozdobné zábradlí, a moderní prosklené části, zajištující dokonalé zázemí pro wellness centrum a restauraci Symfonii.